» ÖĞRENME TÜRLERİ

Yayınlanma Zamanı: 2009-12-29 17:59:00

cepkpss, 2011 soru ve cevaplar, 2011 kpss soru ve cevaplarcepkpss, 2011 soru ve cevaplar, 2011 kpss soru ve cevaplarKPSS GY/GK VE EĞİTİM BİLİMLERİ ONLİNE TESTLERİMİZİ ÇÖZDÜNÜZ MÜ?? TESTLERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ...

cepkpss, 2011 soru ve cevaplar, 2011 kpss soru ve cevaplarcepkpss, 2011 soru ve cevaplar, 2011 kpss soru ve cevaplarKPSS GY/GK VE EĞİTİM BİLİMLERİ VİDEOLU KONU ANLATIMLARIMIZA BAKTINIZ MI? VİDEOLARI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ..
ÖĞRENME TÜRLERİ

Kateksis: Belli dürtü durumlarıyla belli nesneleri ilişkilendirme eğiliminin öğrenilmesine işaret etmektir. Örneğin belli bir ülkedeki bireyler açlık dürtüsünü belli yiyeceklerle giderebilirler. Mesela Adanada yaşayan bir birey genellikle açlığını Adana Kebap yiyerek giderme eğiliminde olabilir.

Eşdeğer inançlar: Alt amaç, esas amaçla aynı etkiye sahip olduğunda, alt amaç eşdeğer inanç oluşturmaktadır. Örneğin yüksek not alma algısı, öğrencinin bir müddet sevgi ve kabul edilme ihtiyacını tatmin edecektir.

Alan Beklentileri: Burada organizma neyin neye >üreceğini öğrenir. Yani bir işareti gördüğünde bir sonrakinin onu izleyeceğini öğrenir.

Alan biliş yolları: Bir problem çözme stratejisi yada yaklaşımdır. Belli durumlarda algısal alanı düzenleme eğilimidir.

Dürtü ayrımları: Organizmanın kendi dürtü durumunu belirlemesini ve buna uygun tepkide bulunmasını kapsamaktadır. Ör: Sevgiye ihtiyaç duyan birisinin davranışı, yiyeceğe ihtiyaç duyan birisinin davranışından farklı olacaktır.

Hareket biçimleri: Tolman kuramlarında esas olarak fikirlerin ilişkilendirilmesiyle ilgilenmiştir. Bu nedenle hareket biçimini öğrenme, bir eksiği gidermeye dönüktür.


1266
0
0

Etiketler : ÖĞRENME TÜRLERİ,KATEKSİS,EŞDEĞER İNANÇLAR,ALAN BEKLENTİLERİ,DÜRTÜ AYRIMLARI

Aradığınızı bulamadıysanız Aşağıdaki çubuğa aramak istediğiniz kelimeyi yazın.. .

Sizin Yorumunuz:

Duyuru
İSTEK VE ŞİKAYETLERİNİZ İÇİN İLGİLİ SAYFAYA YORUM YAZMANIZ YETERLİDİR. BAŞARILAR..